Քննչական կոմիտեի մեդալները և կրծքանշանները
Կրծքանշանով պարգևատրվում են ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ դատախազի, դատավորի, քննիչի կամ հետաքննիչի պաշտոնում առնվազն 20 տարի մասնագիտական ստաժ ունեցող և ծառայողական հաջողությունների համար պետական և (կամ) գերատեսչական պարգևների արժանացած ծառայողներն իրենց ծառայողական պարտականությունների գերազանց կատարման, աշխատանքի հմուտ կազմակերպման և ծառայողական գործունեության երկարամյա բարձր ցուցանիշների համար:
Կրծքանշանով կարող են պարգևատրվել նաև օտարերկրյա պետությունների քննչական մարմինների՝ դատախազի, դատավորի, քննիչի կամ հետաքննիչի պաշտոնում առնվազն 20 տարի մասնագիտական ստաժ ունեցող աշխատակիցները ՀՀ քննչական կոմիտեի խնդիրների իրականացման գործում աջակցության և երկարամյա համագործակցության համար:
«Հավատարմության համար» մեդալ
Մեդալը ՀՀ քննչական կոմիտեի գերատեսչական պարգև է:
Մեդալով պարգևատրվում են ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ դատախազի, դատավորի, քննիչի կամ հետաքննիչի պաշտոնում առնվազն 15 տարի մասնագիտական ստաժ ունեցող և ծառայողական հաջողությունների համար պետական և (կամ) գերատեսչական պարգևների, այդ թվում՝ «Անձնվիրություն և անվեհերություն» կամ «Վաստակի համար» մեդալների, արժանացած ծառայողները ծառայողական գործունեության բարձր ցուցանիշների, ՀՀ քննչական կոմիտեում ձևավորված քննչական ավանդույթներին հավատարիմ լինելու և ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեության ապահովման մեջ զգալի ավանդ ունենալու համար:
Մեդալով կարող են պարգևատրվել նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի պետական և (կամ) քաղաքացիական ծառայության առնվազն 15 տարվա ստաժ ունեցող և ծառայողական հաջողությունների համար պետական և (կամ) գերատեսչական պարգևների, այդ թվում՝ «Վաստակի համար» մեդալի, արժանացած ծառայողները ծառայողական գործունեության բարձր ցուցանիշների և ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեության ապահովման գործում զգալի ավանդ ունենալու համար:
«Անձնվիրություն և անվեհերություն» մեդալ
Մեդալով պարգևատրվում են ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողները կյանքի և առողջության համար վտանգավոր իրադրությունում, համարձակ որոշումներ պահանջող արտակարգ իրավիճակներում խիզախություն, անձնվիրություն և անվեհերություն ցուցաբերելու համար:
Ծառայողական պարտքի կատարման ժամանակ ցուցաբերած արիության, անձնվիրության և անվեհերության համար մեդալով պարգևատրումը կարող է իրականացվել նաև հետմահու:
«Վաստակի համար» մեդալ
Մեդալով պարգևատրվում են ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ դատախազի, դատավորի, քննիչի կամ հետաքննիչի պաշտոնում առնվազն 10 տարի մասնագիտական ստաժ ունեցող և ծառայողական հաջողությունների համար պետական և (կամ) գերատեսչական պարգևների արժանացած ծառայողները ծառայողական պարտականությունները գերազանց կատարելու և ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեության ապահովման մեջ զգալի ավանդ ունենալու համար:
Մեդալով կարող են պարգևատրվել նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի պետական և (կամ) քաղաքացիական ծառայության առնվազն 10 տարվա ստաժ ունեցող և ծառայողական հաջողությունների համար պետական և (կամ) գերատեսչական պարգևների արժանացած ծառայողները ծառայողական պարտականությունները գերազանց կատարելու և ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեության ապահովման գործում զգալի ավանդ ունենալու համար:
«Անբասիր ծառայության համար» մեդալ
Մեդալն ունի չորս աստիճան`
1) առաջին աստիճանի մեդալ 15 տարվա ծառայության համար.
2) երկրորդ աստիճանի մեդալ 10 տարվա ծառայության համար.
3) երրորդ աստիճանի մեդալ 6 տարվա ծառայության համար.
4) չորրորդ աստիճանի մեդալ 3 տարվա ծառայության համար:
Մեդալի բարձրագույն աստիճանն է համարվում առաջին աստիճանը: Մեդալով պարգևատրումն իրականացվում է հաջորդաբար՝ չորրորդ, երրորդ, երկրորդ և առաջին աստիճան: Մեդալի նախորդ աստիճանը չունենալու դեպքում հաջորդ աստիճանով պարգևատրումն արգելվում է:
Մեդալով պարգևատրվում են ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ դատախազի, դատավորի, քննիչի կամ հետաքննիչի պաշտոնում համապատասխան մասնագիտական ստաժ ունեցող ծառայողները երկարամյա և անբասիր ծառայության համար: Մեդալով կարող են պարգևատրվել նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի քաղաքացիական ծառայողները:
«Համագործակցության համար» մեդալ
Մեդալով պարգևատրվում են`
1) ՀՀ պետական այլ մարմինների աշխատակիցները, օտարերկրյա պետությունների իրավապահ մարմինների աշխատակիցները հանցագործությունների բացահայտման և քննության գործում ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեությանն աջակցելու, ինչպես նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի խնդիրների իրականացման գործում երկարամյա համագործակցության համար,
2) ՀՀ քաղաքացիները, ՀՀ և օտարերկրյա պետությունների հասարակական և քաղաքական գործիչները, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ՀՀ քննչական կոմիտեի զարգացման և գործունեության ապահովման գործում զգալի ավանդ ունենալու համար,
3) ՀՀ քննչական կոմիտեի վետերանները երկարամյա և արգասաբեր համագործակցության, ինչպես նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի երիտասարդ քննիչներին մասնագիտական օգնություն ցուցաբերելու համար:
«Լավագույն քննիչ» կրծքանշան
Կրծքանշանը ՀՀ քննչական կոմիտեի գերատեսչական պարգև է:
Կրծքանշանով պարգևատրվում են ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ դատախազի, դատավորի, քննիչի կամ հետաքննիչի պաշտոնում առնվազն 3 տարի մասնագիտական ստաժ ունեցող ծառայողները ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների բացահայտման և քննության գործում բարձր ցուցանիշների, ինչպես նաև քննության ժամանակակից տեխնիկա-կրիմինալիստիկական միջոցների և մեթոդների ներդրման համար:
«Պատվավոր գործընկեր» կրծքանշան
Կրծքանշանով պարգևատրվում են Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի գործունեությանն օժանդակող անձինք:

Медали и нагрудные знаки Следственного комитета РА
Нагрудным знаком награждаются сотрудники Следственного комитета РА, имеющие профессиональный стаж работы не менее 20 лет на должности прокурора, судьи, следователя либо дознавателя и удостоившиеся государственных и (или) ведомственных наград за отличное выполнение служебных обязанностей, за эффективную организацию работы и за многолетние высокие показатели в служебной деятельности.
Нагрудным знаком могут награждаться также сотрудники следственных органов иностранных государств, имеющие профессиональный стаж работы не менее 20 лет на должности прокурора, судьи, следователя либо дознавателя, за содействие и долгосрочное сотрудничество в выполнении задач Следственного комитета РА.
Медаль «За верность»
Медаль является ведомственной наградой Следственного комитета РА.
Медалью награждаются сотрудники Следственного комитета РА, имеющие профессиональный стаж работы не менее 15 лет на должности прокурора, судьи, следователя либо дознавателя и удостоившиеся государственных и (или) ведомственных наград за успехи в служебной деятельности, в том числе медалей “Самоотверженность и доблесть” либо “За заслуги”, за высокие показатели в служебной деятельности, за верность следственным традициям, сформировавшимся в Следственном комитете РА, за значительный вклад в обеспечении деятельности Следственного комитет РА.
Медалью могут быть награждены также лица, имеющие как минимум 15-летний стаж государственной и (или) гражданской службы Следственного комитета РА, удостоившиеся государственных и (или) ведомственных наград за успехи в служебной деятельности, в том числе медалей “Самоотверженность и доблесть”  либо “За заслуги”, за высокие показатели в служебной деятельности и за значительный вклад в обеспечении деятельности Следственного комитета РА.
Медаль «Самоотверженность и доблесть»
Медалью награждаются служащие Следственного комитета РА за проявление мужества, самоотверженности и доблести в чрезвычайных ситуациях, требующих смелых решений в ситуациях, опасных для жизни и здоровья.
Награждение медалью за отвагу, самоотверженность и доблесть в ходе исполнения служебного долга может осуществляться также посмертно.
Медаль «За заслуги»
Медаль является ведомственной наградой  Следственного комитета РА.
Медалью награждаются сотрудники Следственного комитета РА, имеющие профессиональный стаж работы не менее 10 лет на должности прокурора, судьи, следователя либо дознавателя и удостоившиеся государственных и (или) ведомственных наград за отличное исполнение служебных обязанностей, за значительный вклад в обеспечении деятельности Следственного комитета РА.
Медалью могут быть награждены также лица, имеющие как минимум 10-летний стаж государственной и (или) гражданской службы Следственного комитета РА, удостоившиеся за успехи в служебной деятельности государственных и (или) ведомственных наград, за отличное исполнение служебных обязанностей, за значительный вклад в обеспечении деятельности Следственного комитета РА.
Медаль «За безупречную службу»
Медаль имеет четыре степени:
1) медаль первой степени за 15 лет службы;
2) медаль второй степени за 10 лет службы;
3) медаль третьей степени за 6 лет службы;
4) медаль четвертой степени за 3 года службы.
Высшей степенью медали является первая степень. Награждение медалью производится поочередно: четвертая, третья, вторая, первая степень. Запрещается награждения последующей степенью, если лицо не награждено медалью предшествующей степени.
Медалью награждаются сотрудники Следственного комитета РА, имеющие соответствующий профессиональный стаж в должности прокурора, судьи, следователя и дознавателя.
Медалью могут награждаться также ггражданские служащие Следственного комитета РА.
Медаль «За сотрудничество»
Медалью награждаются:
1)  Сотрудники  других государственных органов РА, сотрудники правоохранительных органов иностранных государств, за содействие деятельности Следственного комитета РА в  раскрытии и расследовании преступлений, а также за многолетнее сотрудничество в осуществлении задач Следственного комитета РА;
2) граждане РА, общественные и политические деятели РА и иностранных государств, а также представители международных организаций за значительный вклад в развитии и обеспечении деятельности Следственного комитета РА;
3) Ветераны Следственного комитета РА за многолетнее и плодотворное сотрудничество, а также за оказание профессиональной помощи молодым следователям Следственного комитета  РА.
Нагрудный знак «Лучший следователь»
Нагрудный знак является ведомственной наградой Следственного комитета РА.
Нагрудным знаком награждаются служащие Следственного комитета РА, имеющие профессиональный стаж работы не менее 3 лет на должности прокурора, судьи, следователя либо дознавателя, за высокий показатель в раскрытии и расследовании тяжких и особо тяжких преступлений, а также за внедрение современных технико-криминалистических средств и методов ведения расследования.
Нагрудный знак «Почетный сотрудник»
Нагрудным знаком награждаются лица, поддерживающие деятельность Следственного комитета Республики Армения.