ԱՄՆ դեսպանատունը $ 132.000 արժողությամբ սարքավորումներ է նվիրաբերում ՀՀ քննչական կոմիտեին (Լուսանկարներ)
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը  ս.թ. հոկտեմբերի 20-ին հանդիպեց ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանին և նվիրաբերեց մոտ 132.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ սարքավորումներ և համակարգչային ծրագիր:
Այս նվիրաբերությունը, որը ներառում է 72 սկաներ, 4 համակարգիչ, 4 CISCO ցանցային սարք, և Acrobat Adobe Pro ծրագրի լիցենզիաներ, կօգնի ստեղծել քրեական գործերի վարման նոր համակարգ Հայաստանում՝ թույլ տալով թվայնացնել քրեական գործերը նպաստել քննչական գործողությունների արդյունավետությանը և բարելավել փաստաթղթաշրջանառությունը տարբեր ստորաբաժանումների միջև: Բացի այդ, նվիրաբերված սարքավորումները թույլ կտան բարելավել կապը ոստիկանության տվյալների բազաների հետ:
Աջակցելով քրեական գործերի թվայնացմանը՝ ԱՄՆ դեսպանությունը սատարում է Քննչական կոմիտեին քննությունների թափանցիկության ու հաշվետվողականության ամրապնդման հարցում՝ արհեստավարժության և անկախության մեծացման միջոցով:
«Դեռևս 2015թ. փետրվար-մարտ ամիսներից քրեական գործերի թվայնացումը՝  որպես փորձարարական ծրագիր, ներդրվել է քննչական կոմիտեի երկու ստորաբաժանումներում՝ Արաբկիր,   Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժիններում: Թվայնացվել  է  458 քրեական գործ, դատավարության մասնակիցներին քրեական գործերի նյութերը տրամադրվել են լազերային սկավառակով, որոնց ընդհանուր քանակը կազմել է 35.108 թերթ, ինչը նաև զգալի ֆինանսական խնայողություն է՝ տարեկան շուրջ 60-70 մլն  դրամի չափով։
Բացի ֆինանսական կողմից, քրեական գործերի թվայնացումը նախաքննության ընթացքում հնարավորություն կտա արդյունավետ օգտագործել մարդկային, ժամանակային և այլ ռեսուրսները, լրջորեն կկրճատի կոռուպցիոն ռիսկերը»,- նշեց ՀՀ ՔԿ նախագահը՝ ավելացնելով, որ «դեսպանատան աջակցությամբ,  Կոմիտեի մինչդատական վարույթ իրականացնող  բոլոր մարմիններում և  ստորաբաժանումներում արդեն 2016 թվականից նախատեսվում է ներդնել քրեական գործերի թվայնացման ծրագիրը, և մոտ ապագայում կունենանք  Կոմիտեի կենտրոնական մարմինը տարածքային մարմինների ու ստորաբաժանումների հետ կապող ներքին ցանց»:
«Գործերի թվայնացմամբ ձևավորվում է կայուն գործավարություն, դա օգնում է իրավապահներին ապահովել տվյալների ճշգրտությունը, թույլ է տալիս, որ գործերը հեշտությամբ հասանելի լինեն դատախազների ու փաստաբանների համար, - ասաց դեսպան Միլսը, - կարճ ասած, գործերի թվայնացմամբ Քննչական կոմիտեն ձևավորում է առավել թափանցիկ համակարգ և մեծացնում է հանրային վստահությունը իրավապահ համակարգի հանդեպ: Ես ողջունում են հաշվետվողականության մեծացման ու կոռուպցիայի դեմ պայքարելու նպատակով իրավապահ համակարգի արդիականացմանն ուղղված  Քննչական կոմիտեի նախաձեռնությունը»:
Այս նվիրատվությունը մաս է կազմում ԱՄՆ Կառավարության կողմից իրավապահ մարմիններին ցուցաբերվող աջակցության ծրագրի, որն ուղղված է Հայաստանի իրավապահ կառույցների ու պաշտոնյաների կարողությունների հզորացման և առավել արդարացի ու թափանցիկ քրեական արդարադատության համակարգի կայացմանը:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի համար իրականացված օժանդակության այլ ծրագրերից նշենք վերջերս կայացած ճանաչողական այցը դեպի ԱՄՆ, որի շրջանակում մի խումբ քննիչներ ծանոթացան իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվող ընտանեկան բռնության գործերի քննության հարցերին: Բացի այդ, Դեսպանության աջակցությամբ իրականացվում է անգլերենի ուսուցման դասընթացը, որին մասնակցում է մոտ 50 քննիչ:
ԱՄՆ կառավարությունը Հայաստանում իրավապահ մարմիններին և արդարադատության համակարգին աջակցելու նպատակով տարեկան տրամադրում է մոտավորապես 1,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
«Միացյալ Նահանգներն աշխատում է հայ գործընկերների հետ անվտանգ, բարեկեցիկ ու ժողովրդավար պետություն կերտելու հարցում: Վստահ եմ՝ բոլորդ կհամաձայնեք, որ սա հնարավոր չի լինի առանց ամուր արդարադատության համակարգի, որն ապահովում է իրավունքի գերակայությունը և արդարադատության թափանցիկ հասանելիությունը բոլոր քաղաքացիների համար, - ասաց դեսպան Միլսը, - Միացյալ Նահանգները կշարունակի գործակցել ՀՀ կառավարության հետ ձևավորելու արդարադատության ամուր, թափանցիկ և հաշվետու համակարգ»:
ԱՄՆ դեսպանատան կողմից ՀՀ քննչական կոմիտեին ցուցաբերած աջակցության համար ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հրամանով դեսպան Միլսը պարգևատրվել է «Համագործակցության մեդալ»-ով, իսկ դեսպանատան աշխատակիցները՝ հուշանվերներով:

U.S. Embassy Provides $132,000 in Equipment to Investigative Committee (Photos)
On October 20, U.S. Ambassador to Armenia Richard M. Mills, Jr., met with the Chairman of Armenia's Investigative Committee, Aghvan Hovsepyan, to mark the Embassy’s donation of technical equipment and computer software valued at $132,000.
The donation, which includes 72 scanners, 4 computers, 4 CISCO network routers, and 70 licenses of Adobe Acrobat Pro, will help introduce a new system of processing criminal cases in Armenia. It will allow the cases to be digitized, facilitating more efficient investigations and improved circulation among investigators in various offices. In addition, the donated equipment will help establish a better network connection to relevant police databases.
By supporting the digitization of criminal cases, the Embassy is partnering with the Investigative Committee to reinforce accountability and the transparency of investigations, while raising the professionalism and independence of the Committee.
“Since February, March, 2015 digitalization of criminal cases as an experimental program has been introduced into two subdivisions of the Investigative Committee – the Investigative Divisions of Arabkir, Ajapnyak and Davtashen administrative districts. 458 criminal cases have been digitalized, participants of trial were provided with materials of criminal cases in a compact disk the total number of which was 35.108 papers. This is also a significant financial saving – about 60-70 million AMD annually. Besides the financial side, digitalization of criminal cases enables the efficient use of human, time and other resources, as well as serious reduction of corruption risks”, the Chairman of the RA Investigative Committee mentioned adding “Due to the Embassy support the program of digitalization of cases is planned to be introduced in all bodies conducing pretrial proceedings and subdivisions of the Committee starting from 2015 and very soon we will have a domestic network connecting the central office of the Committee with the territorial bodies and subdivisions”.
“Digitizing case files creates a permanent record. It helps law enforcement ensure the accuracy of the information in those files. And it allows greater access to case files by prosecutors and defense advocates,” Ambassador Mills said. “In short, digitizing the files of the Investigative Committee creates a more transparent system, and advances public trust in law enforcement. I commend the Investigative Committee for taking the initiative to modernize the law enforcement system in order to increase accountability and fight corruption.”
This donation is just one part of the U.S. Government’s comprehensive law enforcement assistance program, which is working to strengthen the ability of Armenian law enforcement officials and institutions and create a fairer and more transparent criminal justice system. Other assistance provided to the Investigative Committee has included a recent study visit to the U.S. by a group of investigators to observe American law enforcement and investigative practices in domestic violence cases. Additionally, the Embassy offers on-going English language courses for about 50 investigators.
The U.S. Government annually provides approximately $1.5 million in law enforcement and criminal justice assistance to Armenia.
“The United States works with our Armenian partners to build a secure, prosperous, and democratic country. As I’m sure you all agree, this is not possible without a strong justice system that supports rule of law and ensures transparent access to justice for all citizens,” Ambassador Mills said. “The United States will continue to partner with the Government of Armenia to create a strong, transparent, and accountable justice system.”
By the order of the Chairman of the RA Investigative Committee U.S. Ambassador R. Mills was awarded “Medal of Cooperation” for the support provided by the U.S. Embassy to the Investigative Committee of the Republic of Armenia and the Embassy employees received souvenirs.