Անչափահաս երեխային մորը վերադարձնելու պատրվակով փաստաբանը առերևույթ հափշտակել է ընդհանուր 5.122.150 ՀՀ դրամ. վերջինիս մեղադրանք է ներկայացվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում իրականացված քննչական և վարութային մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են փաստաբանների պալատի անդամ, Երևանի 43-ամյա բնակչուհի Ս.Ս.-ի կողմից քաղաքացուն իրավաբանական օգնություն ցույց տալու պատրվակով վերջինիցս առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակության դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ քաղաքացին, ամուսնալուծվելուց հետո, անչափահաս դստեր խնամքը ստանձնելու, վերջինիս իր հետ բնակվելու իրավական գործընթացի կապակցությամբ իրավաբանական օգնություն ստանալու նպատակով «facebook» սոցիալական ցանցի միջոցով 2021թ. ապրիլի 6-ին հաղորդագրություն է ուղարկել հանրությանը հայտնի «Վարդան Ղուկասյան» օգտատիրոջը՝ վստահելի փաստաբանի տրամադրման հարցում իրեն օգնելու խնդրանքով:
Վարդան Ղուկասյանը հաղորդագրության միջոցով կնոջն ուղղորդել է իր անունից դիմել «Հանրային ձայն» կուսակցության նախագահ Արտակ Գալստյանին՝ փոխանցելով վերջինիս բջջային հեռախոսահամարը: Հիշյալ կինը Արտակ Գալստյանի հեռախոսահամարը փոխանցել է իր ծնողներին, ովքեր  շուրջ երկու շաբաթ անց  վերջինիս հետ հեռախոսազրույց ունենալուց հետո հանդիպել են նրան: Արտակ Գալստյանը, որպես  փաստաբանի, կնոջ ծնողներին ներկայացրել է «Ա….» ՍՊԸ հիմնադիր տնօրեն, փաստաբանների պալատի անդամ Ս.Ս.-ին:
Վերջինս, մի խումբ այլ անձանց հետ առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, կեղծ խոստումներ են տվել խնդրին շատ արագ լուծում տալու մասին և երաշխավորել են անչափահաս երեխայի ՌԴ վերադարձը կազմակերպել։ Դրա համար նրանք պահանջել են 9.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 4.700.000 ՀՀ դրամ գումար, որի շուրջ փաստաբանի և հիշյալ քաղաքացու հոր միջև կնքվել է պայմանագիր: Դրանից հետո Արտակ Գալստյանի ներկայությամբ և հորդորով քաղաքացու ծնողների կողմից 43-ամյա կնոջն առձեռն փոխանցվել է 5000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 2.597.150 ՀՀ դրամ:
Գումարը ստանալուց հետո 43-ամյա կինը հիշյալ քաղաքացու մոտ տպավորություն է ստեղծել, թե իբրև զբաղվում է նրա դստեր հարցով, դիմել է համապատասխան մարմիններին:
Այնուհետև, քաղաքացին, 2021թ. սեպտեմբերի 13-ին քննչական մարմնի կողմից հրավիրված լինելով հարցաքննության, փաստաբանին տեղեկացրել է այդ մասին, ով կրկին իրենից պահանջել է 491.880 ՀՀ դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլար, որը կինը նույն օրն առձեռն տվել է նրան:
Հետագայում քաղաքացին համապատասխան հարցումների միջոցով պարզել է, որ դուստրը 2021 թվականի սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ-ից դուրս է բերվել դեպի Վրաստանի Հանրապետություն, այնուհետև ԱՄԷ Շարժա, որտեղից էլ Դուբայ քաղաք, ինչի մասին տեղեկացրել է փաստաբանին: Վերջինս, «WhatsApp» հավելվածի միջոցով հաղորդագրություններ է ուղարկել քաղաքացուն և խաբեությամբ նրան հայտնել, թե իբրև կան մարդիկ, ովքեր շեյխերի մակարդակով կարող են գտնել երեխային և կարգավորել վերջինիս վերադարձի խնդիրը, որի համար պահանջել է ևս 2.000.000 ՀՀ դրամ:  Որոշ ժամանակ անց նա տեղեկացրել է, թե պետք է գնան Դուբայ քաղաք, սակայն Դուբայի իրենց գործընկերները նպատակահարմար են գտնում այնտեղ մեկնել տոներից հետո՝ 2023 թվականի հունվարին, իսկ մինչ այդ 2.000.000 ՀՀ դրամը պետք է փոխանցվի իրենց գործընկերներին: Քաղաքացին, գտնվելով անելանելի վիճակում, համաձայնել է առաջարկին և 2022թ. դեկտեմբերին՝ տարբեր օրերի, բանկային փոխանցմամբ փաստաբանին մաս-մաս փոխանցել է հիշյալ գումարը:
Այնուհետև, փաստաբանը կնոջից պահանջել է նաև 2500 ԱՄՆ դոլար՝ Դուբայ մեկնելու տոմսերի, հյուրանոցի և վիզայի համար, ինչը վերջինս նույնպես վճարել է:
Դրանից հետո՝ 2023 թվականի մարտի 10-ին, փաստաբանը քաղաքացու հետ մեկնել է Դուբայ քաղաք, որտեղ շարունակել է վերջինիս վստահեցնել, թե իբրև ինչ-որ մարդիկ զբաղվում են նրա դստեր հարցերով, որ վերջինս գտնվում է Դուբայ քաղաքում։ Այնինչ, կինը պարզել է, որ դուստրը դեռևս 2022թ. մայիսին մեկնել է Դուբայ քաղաքից Թուրքիայի Հանրապետություն:
Դրանից հետո՝ մարտի 14-ին, նրանք վերադարձել են Հայաստան՝ այդպես էլ չլուծելով անչափահաս երեխային մորը վերադարձնելու ստանձնած պարտավորությունը: Այդ կերպ, փաստաբանը, խմբի կազմում, քաղաքացուց խարդախությամբ հափշտակել է ընդհանուր 5.122.150 ՀՀ դրամ՝ վերջինիս պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Ձեռք բերված բավարար փաստերի հիման վրա փաստաբանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, և նրան մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, որը համապատասխանում է ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետին:
Վերջինս ձերբակալվել է՝ դատարան ներկայացվելու հիմքով։ Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան Ս.Ս.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ։
Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ծանուցում.Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Lawyer Stole 5.122.150 AMD in Total under the Pretext of Returning Minor Child to Mother; Charge Pressed against her
In the result of large-scale investigative and procedural actions conducted in Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee a number of circumstances of stealing money in particularly large amount under the pretext of showing legal aid to the citizen, committed by the member of the Chamber of Advocates, 43 year-old resident of Yerevan S.S. were found out.
Pursuant to factual data obtained through investigation, in order to take care of the minor daughter after divorce, to receive legal aid related to the legal procedure of taking her daughter to live with her, on April 6, 2021 the citizen sent a message to the user of “facebook” social network known to public as “Vardan Ghukasyan” asking to help her to find a reliable lawyer.
Vardan Ghukasyan directed the woman to turn to the chairman of the party “Public Voice” Artak Galstyan on behalf of him giving her his phone number. The mentioned woman gave the phone number to her parents who met Artak Galstyan in two weeks after having a telephone conversation with him. The latter presented S.S. – the director of “A…” LLC , member of  Chamber of Advocates to the woman’s parents as a lawyer.
The latter, with the intent to steal money in particularly large amount with a group of people, made false promises to give a quick solution to the problem and guaranteed to organize the minor’s return to the RF. For that they required 4.700.000 AMD tantamount to 9.000 USD about which an agreement was signed between the lawyer and the mentioned citizen’s father. After it in Artak Galstyan’s presence and by his urge 2.597.150 AMD tantamount to 5000 USD was given to 43 year-old woman by the citizen’s parents.
Having received the money 43 year-old woman made an impression on the mentioned citizen as if she was engaged in the solution of the latter’s daughter’s problem and had applied to relevant bodies.
Then on September 13, 2021 the citizen, being invited for interrogation by the investigative body, informed the lawyer about it who again required 1000 USD tantamount to 491.880 AMD which the woman gave her.
Later the citizen found out through relevant requests that on September 23, 2021 her daughter had been taken to the Republic of Georgia, then to UAE, Sharjah and then to Dubai and she informed the lawyer about it. The latter sent her messages via application “WhatsApp” and told her by cheating as if there are persons who could find the child at sheikhs’ level and regulate her return and required 2.000.000 AMD for it. After a while she informed that they should leave for Dubai but their partners in Dubai found it advisable to go there after the holidays in January, 2023 but before that the amount of 2.000.000 AMD should be transferred to their partners. Being at a loss, the citizen agreed with the proposal and on several days in December, 2022 she transferred the mentioned money to the lawyer part by part.
Then the lawyer required from the woman 2500 USD, as well for the tickets, hotel and visa to leave for Dubai which the latter paid, too.
After it on March 10, 2023 the lawyer left for Dubai with the citizen where she assured as if some people were engaged with the mentioned problem and her daughter was in Dubai. Whereas, the woman found out that her daughter had left for the Republic of Turkey from Dubai in May, 2022.
On March 14 they returned to Armenia not resolving the obligation to return the minor child to the mother. Thus the lawyer, in a group, stole 5.122.150 AMD, in total, from the citizen causing her pecuniary damage in particularly large amount.
On the base of the obtained sufficient evidence public criminal prosecution was initiated against the lawyer and charge was pressed against her according to the Point 3 of the Part 3 of the Article 255 of RA Criminal Code which corresponds to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 of RA Criminal Code.
The latter was arrested on the base to be taken to court. A motion was submitted to court to choose detention as a pretrial measure against her.
Preliminary investigation is ongoing.
Note; Everyone charged with alleged crime offence shall be presumed innocent until proved guilty according to law.